Misja szlaku
O inicjatywie
Drodzy częstochowianie,
W obliczu powszechnych doniesień naukowych na temat negatywnych zmian klimatycznych na Ziemi, nie zadajemy już sobie pytania „czy”, ale „jak” je powstrzymać.
Także Unia Europejska rozpoczyna wielkie projekty przekształcenia wielu dziedzin naszego życia w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. W związku z tym my również powinniśmy się przygotować do zielonej transformacji, a także skorzystać z programów i funduszy, które wkrótce popłyną do Polski na cele związane z ekologią. Ruch Polska 2050 w pierwszej połowie tego roku przedstawił założenia polityki zielonej transformacji dla naszego kraju.
W programie „Polska na zielonym szlaku” przedstawiono kierunki zmian oraz określono realistyczne kamienie milowe, które należy osiągnąć, byśmy zrealizowali cele klimatyczne. To jednak na nas, na mieszkańcach miast ciąży największa odpowiedzialność za środowisko, za zmiany klimatu, za przyszłość następnych pokoleń. W miastach bowiem najbardziej zanieczyszczamy powietrze i wodę. W miastach najmocniej ingerujemy w środowisko i zmieniamy ekosystem. Tutaj najwięcej konsumujemy i produkujemy. W miastach zużywamy najwięcej energii i wytwarzamy większość odpadów. W związku z tym to przed miastami stoją największe wyzwania zielonej transformacji.
„Częstochowa na zielonym szlaku” to propozycja programu ekologicznego dla naszego miasta, a tym samym wzięcia odpowiedzialności za naszą przyszłość. Wspólne z ekspertami, aktywistami oraz przedstawicielami organizacji zajmującymi się ekologią, ochroną środowiska, transportem, infrastrukturą oraz polityką odpadową wskazujemy kierunki działań dla samorządu miejskiego. Nasze propozycje to duże wyzwanie dla miasta.
Wierzę jednak, że wspólnie uczynimy z Częstochowy miejsce nowoczesne i bardziej przyjazne do życia.
Zapraszam Was na zielony szlak!
Piotr Strach
Jak narodził się pomysł?
Piotr Strach jest inicjatorem akcji „Częstochowa na zielonym szlaku”, która wskazuje kierunki działań dla samorządu miejskiego, aby nasze miasto stało się przyjaźniejsze do życia oraz nowoczesne. Pierwszym krokiem, który wykonał parę miesięcy temu w stronę zielonego szlaku dla swojego miasta, były wielomiesięczne konsultacje z wieloma specjalistami i aktywistami zajmującymi się ekologią, transportem, ochroną środowiska, infrastrukturą oraz polityką odpadową. Bez tej współpracy, kolejne kroki byłyby niemożliwe.
Dlaczego ta inicjatywa jest tak bardzo ważna?
Każdy z nas, gołym okiem, dostrzega negatywne zmiany klimatyczne na Ziemi. Jeżeli nie zdecydujemy działać się dziś, to jutro może być już za późno. Dlatego nie zwlekaj i pokaż swoje poparcie dla projektu. Zaangażuj się w promocję akcji, obserwuj nasz profil na Facebooku oraz YouTube. Jeżeli chcesz brać udział w akcjach, które organizujemy lub zgłoś się do mnie.